Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, od 1 października tego roku weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące obniżenia skali podatkowej. Choć, patrząc z perspektywy procentowej, zmiana nie wydaje się duża (obniżka obejmuje zaledwie 1%), i tak może cieszyć podatników. Podobnie zresztą jak – wyższe niż dotychczas – koszty uzyskania przychodu, które sprawią, że w kieszeni Polaków w skali roku pozostanie więcej pieniędzy.

Kto może rozliczać się zgodnie z niższą stawką PIT?

Jak wynika z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, niższa stawka PIT dotyczy wszystkich osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, zleceniobiorców wykonujących pracę na umowie zleceniu czy umowie o dzieło, emerytów i rencistów, a także osób prowadzących własną działalność gospodarczą (rozliczających się na zasadach ogólnych). Każda z osób zaliczających się do którejkolwiek z tych grup może liczyć na to, że od osiągniętych dochodów zapłaci 17-procentowy podatek. Co ważne, nowe przepisy będą korzystne zarówno dla osób zarabiających minimalną krajową, jak też tych, którzy osiągają wyższe dochody. Warto mieć na uwadze, że do końca 2019 roku obowiązującą stawką podatku dochodowego jest uśrednione 17,75%.

Wyższe koszty uzyskania przychodu – kogo obejmą nowe zasady i jak duże kwoty będzie można w ten sposób zaoszczędzić?

W myśl znowelizowanej ustawy, po 1 października 2019 roku kwota zmniejszająca podatek ulegnie podwyższeniu. Po tym okresie koszty uzyskania przychodu zostaną znacznie podwyższone, co stanowi dobrą wiadomość zwłaszcza dla osób wykonujących pracę w miejscowości oddalonej od swojego miejsca zamieszkania oraz wieloetatowców wyjeżdzających do pracy do sąsiedniej miejscowości. Jeżeli interesuje Cię uzyskania wsparcia w rozliczeniu kosztów uzyskania przychodu, bez wątpienia przyda Ci się biuro rachunkowe. Białystok jest miastem, w którym znajdziesz wielu polecanych specjalistów. Dzięki nim poznasz wysokość kwot, które dzięki nowym przepisom pozostaną w Twojej kieszeni.