Zgodnie z projektem ustawy z 6 czerwca 2019 roku, od przyszłego roku podatnicy płacący podatek od towarów i usług będą mogli skorzystać z uproszczonej formy rozliczenia VAT. Celem zmian jest likwidacja biurokratycznych barier prowadzenia biznesu, które spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Jakie elementy będzie zawierać deklaracja VAT sporządzona na nowych zasadach? Od kiedy nowy plik JPK_VAT zacznie obowiązywać przedsiębiorców?

Na czym polega istota zmian?

Jak wynika z informacji przekazanych mediom przez Teresę Czerwińską, piastującą do niedawna funkcję ministra finansów, od 2020 roku przedsiębiorcy będą składać deklarację VAT (zarówno VAT-7, jak i VAT-7K) jako część pliku JPK_VAT. Cała procedura będzie odbywać się drogą elektroniczną. Aktualnie podatnicy muszą składać oddzielnie deklarację VAT i wysyłać plik JPK_VAT. Nowe przepisy mają uczynić ten proces bardziej prostym i przejrzystym. Ustawodawca, dokonując zmian w pliku JPK_VAT, miał na celu ułatwić życie przedsiębiorcom, a zarazem jeszcze bardziej uszczelnić system podatkowy.

Co jeszcze zmieni się w kwestii rozliczania podatku VAT od 2020 roku?

Wśród istotnych zmian znajduje się również zniesienie funkcjonowania załączników VAT, takich jak VAT-ZZ, VAT-ZD czy VAT-ZT. Informacje w nich zawarte podatnik będzie mógł zaznaczyć w jednolitym pliku kontrolnym jako pola wyboru. Także formularz VAT-27 stanie się częścią pliku kontrolnego.

Kiedy dokładnie powyższe zmiany wejdą w życie?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, zmiany będą wprowadzane stopniowo. Najwcześniej, bo już od 1 stycznia 2020 roku, zaczną obowiązywać największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 pracowników. W następnej kolejności – od 1 lipca 2020 roku – zaczną obejmować pozostałe firmy. Ci przedsiębiorcy, którzy chcą oddelegować obowiązki związane z przesyłaniem nowego JPK_VAT, mogą podpisać umowę ze specjalistą. Wśród polecanych podmiotów jest biuro rachunkowe Białystok.