Kiedy i w jakim celu go wprowadzono? Kogo obowiązuje, a kogo dopiero będzie obowiązywał? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Jednolity plik kontrolny to dokumenty księgowe, które są prowadzone za pomocą przystosowanego do tego programu komputerowego w odpowiednim formacie. W tym momencie JPK składa się z 7 struktur (księgi rachunkowe, wyciąg bankowy, magazyn, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktura VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów). JPK wprowadzony został przez Ministerstwo Finansów na podstawie art.193a o ordynacji podatkowej. Jego celem ma być ujednolicenie polskiego systemu podatkowego, dzięki czemu skraca się czas wykonywanych czynności oraz ogranicza koszty. Jednolite Pliki Kontrolne będą miały także korzystny wpływ na działanie przedsiębiorstw, ponieważ pozwolą na szybkie wykrycie nieprawidłowości w księgach, a
przez co będą mogli ciągle monitorować sytuację swojej działalności.

Chociaż program ten wszedł w życie już 1 lipca 2016 to początkowo obowiązywał tylko duże przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2017 również średnie i małe firmy mają obowiązek składania ewidencji VAT poprzez JPK. Pozostałe struktury JPK będą przekazywane od 1 lipca 2018 roku. Natomiast od 1 stycznia 2018 roku każdy czynny podatnik VAT bez wyjątków będzie zobowiązany wysyłać deklaracje VAT oraz pliki JPK VAT drogą elektroniczną nie czekając na wezwanie organów skarbowych. Obowiązek przesyłania plików JPK VAT dotyczy również rolników zarejestrowanych na potrzeby podatku VAT. Pliki powinny być przekazywane co miesiąc nawet jeśli z podatku VAT rozliczamy się w sposób kwartalny.  Za niewysłanie przez przedsiębiorstwo JPK grożą nie małe kary. W związku z tym każdy z nich powinien nabyć program do generowania i wysyłania jednolitych plików kontrolnych. Na koniec warto wiedzieć, że do czasu kiedy urząd skarbowy nie poprosi nas o przesłanie danych JPK mamy obowiązek ich przechowywania.