W polskim prawie podatkowym istnieją przepisy zwalniające osoby najbliższe darczyńcy z obowiązku odprowadzania podatku od darowizny. Jednak także i tu warto wykazać się choćby podstawową wiedzą, aby być świadomym tego, jakich kwestii formalnych należy dopełnić w tym względzie.

W jakich sytuacjach darowizna jest zwolniona z podatku?

Już niedługo rozpocznie się czas komunii i wesel. Rodzinne spotkania sprzyjają podejmowaniu decyzji o przekazaniu przez seniorów ważnych składników majątku młodszym przedstawicielom rodu. Zwykle w grę wchodzą nieruchomości (mieszkania, działki), ale też gotówka. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia podatku od darowizny? Zgodnie z przepisami, osoby wchodzące w skład 0 grupy podatkowej są zwolnione z obowiązku podatkowego w tym zakresie. Dotyczy to więc sytuacji przekazywania darowizny w obrębie osób najbliżej spokrewnionych, takich jak: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, pasierbica, ojczym i macocha. W przypadku każdej z tych konfiguracji darowizna będzie zwolniona z obowiązku podatkowego.
Nie oznacza to jednak, że już po przyjęciu znacznej kwoty gotówki – na przykład w dniu swojego ślubu – nie istnieje obowiązek zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego. Musi zrobić to każdy obywatel, który od jednego darczyńcy otrzyma kwotę przekraczającą 9637 złotych. W przypadku otrzymania mniejszych kwot od osób należących do 0 grupy podatkowej, obdarowany nie musi tego faktu zgłaszać organom skarbowym – może spać spokojnie.

W jaki sposób należy zgłaszać do Urzędu Skarbowego otrzymanie większych kwot?

Jeżeli obdarowany otrzyma od jednego darczyńcy majątek, czy to w postaci nieruchomości, czy gotówki, którego wartość jest wyższa niż wskazane 9637 złotych, musi ten fakt zgłosić Urzędowi Skarbowemu. O ile przekazanie nieruchomości i tak odbywa się na podstawie aktu darowizny sporządzanego u notariusza – urzędnika państwowego, więc trudno mówić o zatajeniu czegoś, o tyle już wykonanie przelewu na konto bliskiej osoby lub też przekazanie gotówki w formie fizycznej muszą wiązać się ze złożeniem stosownego pisma w Urzędzie Skarbowym. Wniosku dokonuje się na formularzu SD-Z2. W przypadku problemów z poprawnym jego wypełnieniem, pomóc może biuro rachunkowe Białystok. Warto mieć na uwadze, że konieczność zgłoszenia darowizny nie jest tożsama z obowiązkiem zapłaty podatku – jeżeli majątek jest przekazywany wewnątrz 0 grupy podatkowej, obdarowany jest zwolniony z tych opłat.