Wraz z początkiem 2019 roku osoby prowadzące własną działalność gospodarczą czeka sporo zmian w PIT/CIT względem zaliczania wydatków związanych z eksploatacją samochodów osobowych. Na wstępie należy zaznaczyć, że nowelizacja przepisów nie dotyczy samochodów firmowych, wykorzystywanych jedynie w ramach działalności gospodarczej.
Najważniejsze zmiany, jakie dotyczą rozliczeń podatkowych związanych z użytkowaniem pojazdu w firmie
Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami przyjętymi przez ustawodawcę, przedsiębiorcy mający auto w leasingu na starych zasadach, zawartym przed wprowadzeniem zmian, będą rozliczać go aż do momentu zakończenia umowy. Wszyscy inni będą musieli rozliczać się już zgodnie z nowymi regułami, które zaczną obowiązywać od stycznia 2019 roku.
Największe zmiany będą dotyczyć samochodów do użytku mieszanego. Nastąpi przeniesienie zasad wynikających z ustawy o VAT do ustaw związanych z podatkiem dochodowym. Od nowego roku przedsiębiorca korzystający z pojazdu nie tylko w sytuacjach zawodowych, ale także prywatnych będzie mógł zaliczyć w koszty podatkowe 50% wydatków. Zasada ta odnosi się do sytuacji, gdy wartość początkowa auta osobowego nie przekracza przyjętego limitu (150 tysięcy złotych dla samochodów spalinowych i hybrydowych i 225 tysięcy złotych dla samochodów elektrycznych). W 2018 roku limit ten wynosił 20 tysięcy euro, więc przedsiębiorcy przymierzający się do zakupu droższego auta firmowego będą mogli skorzystać na zmianie.
Zmiany – kto na nich skorzysta, a kto straci?
Do treści Ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na pewno negatywnie będą nastawieni ci przedsiębiorcy, którzy dotychczas stosowali użytek mieszany, raz jeżdżąc samochodem do biura, a raz przemieszczając się nim na zupełnie prywatne zakupy. Od nowego roku będą oni mogli odliczyć zaledwie połowę wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Zmiany okażą się natomiast korzystne dla przedsiębiorców planujących zakup samochodu osobowego, którego wartość nie przekracza 150 tysięcy złotych.