Pierwsze informacje o przygotowanych zmianach w zakresie matrycy stawek VAT pojawiły się 9 listopada 2018 roku. Obecnie projekt został skierowany do Sejmu. Choć zamiarem rządu miało być ułatwienie przedsiębiorcom określenie stawek podatku VAT realizowanych transakcji, nie da się ukryć, że na nowej matrycy jedni skorzystają, inni zaś stracą.
Jakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT?
Zmiany obejmują wprowadzenie w życie nowej – bardziej przejrzystej i prostszej niż dotychczas – matrycy stawek VAT, które obowiązują w obrocie towarami. Produkty z jednej kategorii CN (na przykład owoców) byłyby w jej ramach objęte wspólną, ujednoliconą stawką podatku VAT (a nie tak jak dotychczas – na jedne obowiązywałoby 5%, a na inne 8% podatku). Znacznie ułatwiłoby to prowadzenie działalności wszystkim przedsiębiorcom zajmującym się sprzedażą produktów spożywczych. Również biuro rachunkowe, wspierające właścicieli firm w prowadzeniu biznesu związanego ze sprzedażą żywności, mogłoby dokonywać mniej skomplikowanych rozliczeń.
Kto skorzysta, a kto straci na nowej matrycy stawek VAT?
Nie dla wszystkich zmiany okażą się korzystne. Na pewno w gorszej sytuacji znajdą się sprzedawcy i konsumenci nieprzetworzonych przypraw, takich jak szafran, kurkuma czy gałka muszkatołowa, na które VAT zostanie podniesiony z 5% na 8%. W niekorzystnej sytuacji znajdą się także producenci przetworów owocowych, w tym soków z kategorii innej niż tak zwane 100%. Zamiast obecnych 5%, ich towary zostaną objęte 23-procentową stawką podatku VAT, co oznacza, że będą znacznie droższe niż dotychczas. Dla sprzedających może to oznaczać mniejszą konkurencyjność i większe trudności z płynną sprzedażą towarów, dla kupujących zaś – większe wydatki na soki i napoje owocowe.
Które produkty będą objęte niższą stawką podatku VAT?
Na zmianach skorzystają sprzedawcy i konsumenci produktów takich jak:
- owoce tropikalne i cytrusowe – zgodnie z nową matrycą, stawki VAT zostaną zmniejszone z 8% do 5%;
- pieczywo i ciastka – zostaną objęte niższą niż dotychczas stawką VAT (5%);
- produkty dla niemowląt i dzieci – stawki VAT tych produktów mają zostać obniżone z 8% do 5%;
- artykuły higieniczne – takie jak podpaski, tampony i pieluchy – produkty te zostaną opodatkowane stawką w wysokości 5%.